Rozšířené vyhledávání Rozšířené vyhledávání
Tagy

Pečetě - Internetové aukce Licitace online

Pečete jsou předměty, se kterými často přicházíte do styku. Vidíte je v kancelářích, školách, firmách. Pečete jsou značkou, která ověřuje pravost dokumentu. Tento předmět každodenního použití má velmi dlouhou historii, neboť byl znám již ve starověku. Pečetní znamení se otiskovalo pomocí pečetidla neboli pístu. K výrobě razítka se ve starověku používaly polodrahokamy. Pečetidla se k dokumentům připevňovala pomocí provázků. Na OneBid najdete celou řadu aukcí pečetí. Zjistěte, zda se vyplatí do nich investovat.

Třídit:
Zobrazit:
Cenové rozmezí: 1 - refresh

Co stojí za to vědět o pečetích?

Výsada používat pečeť bývala vyhrazena pouze panovníkovi a rytířskému stavu. Postupem času se to však začalo měnit a výsada byla udělována například městům nebo královským úředníkům. Význam pečetí byl vysoký, a proto byly velmi chráněny. To však nezabránilo krádežím – mimo jiné byla ukradena královská pečeť Zikmunda Augusta.

Pečeť má své části. Důležitý je nápis na okraji. Obsahuje informace o majiteli. V poli je zobrazen panovník sedící na trůnu, pokud se jedná o pečeť královského majestátu. Pečeť pěšího krále zobrazuje sedícího panovníka, pečeť jezdce, krále zobrazuje na koni.

Existuje také papežská bula, což je zvláštní typ pečeti, na níž je vidět obraz svatého Pavla a svatého Petra. Na druhé straně je jméno současného papeže.

Věděli jste, že existuje dokonce věda, která se zabývá studiem pečetí? Jedná se o sfragistiku. Tato věda umožňuje historikům studovat materiály použité k výrobě pečetí, jejich symboliku a historii, okolnosti jejich použití. Sfragistika vznikla v 19. století.

Co je vidět na pečeti?

Na pečeti je řada grafických prvků, které mohou vypovídat o rodině, profesi nebo vášních. Na pečetích lze vidět předměty, například umělé předměty denní potřeby. Někdy je pole vyplněno také lidskými nebo zvířecími postavami, rostlinnými prvky nebo geometrickými symboly.

Je také užitečné znát pojem osobního nebo rodinného znak, který se umisťoval na různá místa – na pečeti, zboží, budovy nebo náhrobky. Tenhle znak měl několik funkcí – pamětní, právní a identifikační.

Barvy otisku pečeti jsou různé. Závisí na materiálu, na kterém byla pečeť zanechána. Mezi ně patří lak, papír, hlína a inkoust. Vosk a lak byly často zabarvené na červeno, modro, zeleno.

Staré erbovní pečeti a další informace – zjistěte více o dražbě na OneBid

Aukce pečetí najdete na OneBid. Dražby se budete moci zúčastnit bez potíží, protože náš aukční portál je přehledný a snadno ovladatelný. Je ideální pro lidi se zkušenostmi se sbíráním předmětů. Je vhodný i pro ty, kteří se sbíráním starých cenných předmětů začínají. Chcete-li se aukce zúčastnit, musíte se na OneBid zaregistrovat. To vám umožní využívat různé funkce, například možnost přidat si konkrétní umělce do oblíbených.

Pokud hledáte konkrétní staré známky, použijte náš vyhledávač. Jakmile nějakou položku najdete, přihlaste se do aukce. Zatímco budete přihazovat, budete pohodlně čekat na výsledky u sebe doma. Pokud nemáte možnost, nemusíte ani sledovat aukci v reálném čase. Stačí použít praktickou funkci limitu pro podání, která vám umožní nastavit částku, kterou můžete za položku zaplatit. Během aukce bude stará pečeť vydražena vaším jménem až do výše předem stanoveného rozpočtu.

Na OneBid najdete aukce pečetí z různých období, například ze 17., 18. nebo 19. století. Patří mezi ně měšťanské pečete, pečetní přívěsky nebo iniciálové známky.

keyboard_arrow_up