Rozšířené vyhledávání Rozšířené vyhledávání
Orientace
Velikost
Tagy

Užitné umění - Internetové aukce Licitace online

Užité umění spočívá ve výrobě předmětů každodenní potřeby, které mají uměleckou hodnotu. Musí tedy být praktické a zároveň svou formou překvapivé. Užité umění je pojem, který zahrnuje jak předměty vyrobené ručně, tak i předměty navržené umělcem a vyráběné ve velkém měřítku. Patří sem mimo jiné móda, keramika, nábytek nebo užitá grafika.

Třídit:
Zobrazit:
Cenové rozmezí: 1 - refresh

Užité umění a móda

Už víte, co to je užité umění. Tento termín se pojí mimo jiné s módou. Které jeho prvky lze klasifikovat jako užité umění? Užité umění musí být funkční a zároveň estetické. Takže oblečení by mělo být takové, které se opravdu dá nosit, ale zároveň nějakým způsobem přitahuje pozornost. Oblečení často prezentované na přehlídkových molech – i když výjimečné – není pro běžného člověka vhodný oděv. Do užitého umění se tedy řadí to oblečení, které zaručuje zajímavý styl a zároveň zůstává funkční. Důležitý je mimo jiné vzor – ten se může stát výrazným prvkem a když zůstává na látce, tak oděv nepřestává být praktický.

Užité umění a předměty pro domácnost

Nábytek, lampy, látky – to jsou také prvky užitého umění. Slouží člověku každý den a zároveň překvapují barvou nebo formou. Musí být navrženy tak, aby rafinovaná forma nezbavovala jakýkoliv předmět pohodlného používání. Takže věc má být praktickým uměleckým dílem. Návrháři na tyto dvě záležitosti při navrhování myslí. Stojí za to znát projekty Philippa Starcka, který kombinuje design a funkčnost. Architekt a produktový designér vytvořil mimo jiné lis na citrusy Citrus Juicer Juicy Saif. Předmět vypadá jako třínohý pavouk. Extrémně dlouhé nohy, tedy podstavec předmětu, jsou naprostým zpřetrháním představ, jak vypadá typický lis na citrusy. A zároveň si plně zachovává své funkce. To je samozřejmě jedno z mnoha děl užitého umění Philippa Starcka. Dokonalým návrhem je židle Louis Ghost – průhledná, vyrobená z polykarbonátu, lehká a současně stabilní, ale především mimořádně designerská a zároveň stále funkční.

Předměty užitého umění nejsou jen ty, které vytvořili světově proslulí umělci, ale také například poměrně staré předměty, které se vyznačují zajímavým designem a funkčností. Pokladnička, svícen a dokonce i hračky – to jsou také prvky užitého umění.

Poznejte další prvky užitého umění

Když už je řeč o užitém umění, je třeba zmínit i design automobilového průmyslu. Vozidla jsou nepochybně funkční, ale některé modely se staly prakticky kultovní. Lidé, kteří se zabývají designem automobilů, nejsou už řemeslníci, nýbrž umělci

Užité umění lze definovat i jako průmyslový design, tedy výrobky vyráběné v masovém měřítku. Mohou to být fotoaparáty nebo dokonce i italské skútry Vespa, které si umí vybavit asi každý. Předměty vyráběné ve velkém jsou jak funkční, tak i zajímavé z hlediska vzhledu, takže se stávají velmi žádanými.

Objevte užité umění na portálu OneBid!

Předměty užitého umění naleznete na aukčním portálu OneBid. Najdete zde mimo jiné předměty do domácnosti. Používání portálu je velmi intuitivní. Můžete vyhledávat díla konkrétních umělců – jejich jména najdete v samostatné záložce. Můžete si tvůrce přidat do oblíbených – díky tomu obdržíte informace, až se nějaké jeho dílo objeví na aukcích. Můžete také použít náš vyhledávač k nalezení díla v určitém tématu. Náš portál je zaměřen na sběratele různých předmětů – knih, mincí, obrazů nebo grafiky. Díky bohaté nabídce můžete svou sbírku rozšířit. Obrazy a další umělecká díla jsou také investice – jejich hodnota se může časem zvyšovat. Používání portálu není vůbec obtížné – všechny tipy jsme pro vás shromáždili ve zvláštní záložce. Podívejte se na dostupné předměty, prohlédněte si archiv aukcí a zúčastněte se aukcí, díky nimž se mohou výjimečné předměty užitého umění a nejen ty stát vaše.

keyboard_arrow_up