Rozšířené vyhledávání Rozšířené vyhledávání

Aukce mincí, bankovek a medailí

Aukce mincí jsou příležitostí seznámit se s rozsáhlou numismatickou sbírkou. V prezentovaných exemplářích najdete mince ze zlatého věku i z meziválečného období. Pro určení skutečného stavu mincí jsou exempláře dostupné v naší aukci označeny stupněm zachovalosti. Přihlaste se k odběru našeho bezplatného newsletteru a sledujte naše aktuální aukce mincí. Zaregistrujte se k účasti a nakupujte, ať už se právě nacházíte kdekoli.

Numismatika – co to je?

Numismatika je obor historických věd, který se zabývá studiem mincí a bankovek z historického, estetického i technického hlediska. Její počátky sahají do 14. století, ale největšího rozkvětu dosáhla v období renesance. Dnes je numismatika spojována se sběratelstvím. Poskytuje nejen zajímavý koníček, ale také bezpečnou investici kapitálu. Numismatické předměty se totiž většinou vyrábějí ze zlata, které si drží svou hodnotu bez ohledu na výkyvy na měnových trzích.

Aukce mincí – druhy sběratelských mincí

Původně měly mince jedinou základní funkci – ekonomickou. Začaly nahrazovat směnný obchod a bylo možné za ně nakupovat výrobky a služby. Postupem času však začaly vznikat mince, které se nedostaly do oběhu a plnily čistě sběratelskou funkci. Dnes každý numismatik rozlišuje několik typů sběratelských mincí, mimo jiné:

 • Pamětní mince – jsou mince ražené při zvláštních příležitostech, jako jsou významná výročí nebo připomenutí významných osobností. Obvykle mají omezený náklad a jejich skutečná prodejní hodnota je mnohem vyšší než jejich nominální hodnota. V praxi nejsou v oběhu, ale jsou zákonným platidlem;
 • Mince ve slitcích – jedná se o investiční mince, a proto se kupují. Razí se každý rok, což je odlišuje od sběratelských mincí. Hromadné mince se mohou stát sběratelskými, pokud se přestanou vyrábět nebo se stanou historicky významnými;
 • Oběhové mince – mince, které jsou nebo byly zákonným platidlem v dané zemi. Tyto typy mincí se nejčastěji objevují v aukcích a jejich hodnota závisí na jejich vzácnosti a stavu dochování.
 • Mince proof – jedná se o samostatný typ mincí, které jsou zkušebními verzemi oběžných mincí, raženými před uvedením na trh. Mezi proof mincemi se rozlišují:
  • Sériové mince proof – k jejich výrobě se používá nikl nebo mosaz. Jsou určeny k dokumentaci historie českého mincovnictví, a proto jsou teoreticky určeny pro muzea nebo instituce. Numismatická aukce vám pravděpodobně nezaručí jejich získání;
  • Zkušební emise mincí – jedná se o poslední zkoušku před uvedením mincí na trh;
  • Sběratelské proof mince – mince připravené k vydání, které se liší pouze nápisem "proof";
  • Technologické mince proof – jejich účelem je otestovat vlastnosti kovu, na kterém jsou vyraženy, a kvalitu reprodukce razítka. Takové mince jsou mimořádně vzácné a občas se objevují v aukcích, díky čemuž dosahují velmi vysokých cen.

Numismatika, aukce mincí – význam třídění

Třídění mincí je určování stavu zachovalosti mincí podle přijaté stupnice. Posouzení tohoto stavu je důležité zejména při dražbě mincí online. Čím lepší je stav zachovalosti, tím vyšší je hodnota mince. Při určování stavu zachovalosti mincí se používají dvě stupnice: Kopického a Sheldonova:

 • Sheldonova stupnice – je rozsáhlejší a uděluje se za ni maximálně 70 bodů. Nejvyšší hodnota představuje mincovní stav, tj. perfektní stav bez jakýchkoli vad, a hodnoty nižší než 50 bodů se vztahují na mince v oběhu – čím nižší stupeň, tím nižší mincovní hodnota;
 • Stupnice Edmunda Kopického – hodnotí stav zachovalosti mincí na stupnici od 1 do 7, kde 1 znamená mincovní stav a 7 špatný stav.

Kde si můžete koupit numismatické mince? Aukce mincí

Staré mince si můžete koupit online nebo v kamenném obchodě, pokud si vyberete ten správný numismatický antikvariát. Web však nabízí opravdu velké možnosti. Na internetu se prodej numismatických mincí uskutečňuje většinou prostřednictvím:

 • odborná fóra – burza starých mincí, kde můžete najít kousky nabízené zkušenými numismatiky.
 • soukromé nabídky na prodej numismatických mincí – dostupné například na inzertních stránkách nebo sociálních sítích, kde si prodejci často nejsou vědomi hodnoty dané mince, ale kde lze snadno naletět;
 • aukční portály, kde lze najít jak nabídky soukromých osob, tak sběratelské mince nabízené antikváři. Příkladem takového portálu je OneBid, který draží staré mince;
 • oficiální online numismatické antikvariáty a webové stránky distribuující nové emise pamětních mincí

Aukce starých mincí – jak dražit?

Pokud chcete získat sběratelské zlaté mince rychle a pohodlně, budou vám vyhovovat online aukce. Dražení mincí online je velmi jednoduché a intuitivní. Stačí si vytvořit účet na našem portálu OneBid a přihlásit se do něj. Poté si vyberete aukce (mince, obrazy, grafiky atd.), které vás zajímají, a kliknete na tlačítko "přihlásit se do aukce". Je dobré se seznámit s podmínkami aukce, protože obsahují důležité informace o vyvolávacích cenách, zálohách nebo aukčních provizích.

Aukce sběratelských mincí – online aukční síň OneBid

Online numismatické aukce úspěšně provádí portál OneBid. Naše nabídka zahrnuje nejen aukce mincí. Naše sběratelské aukce zahrnují také obrazy, sochy, grafiky nebo užité umění. Naše aukce numismatických mincí zahrnují u sběratelů nejoblíbenější české mince. Aukce zlatých mincí začínají již od několika desítek korun a průměrná cena za jednu položku se pohybuje kolem 10 000 korun. Pořádáme profesionální aukce českých i zahraničních mincí. Dosud uskutečněné aukce mincí nám zajistily vysoké renomé na sběratelském trhu. Numismatické aukce v České republice jsou stále populárnější, a tak námi pořádané aukce zahrnují jak mince ze soukromých sbírek, tak mince ze sbírek největších aukčních domů v České republice.

keyboard_arrow_up